EventsScottish Mortgage Investment Trust International Dragon Class Edinburgh Cup 2015

Julia Bailey Makes History At The Scottish Mortgage Investment Trust Edinburgh Cup 2015

For 66 years the names engraved on the Dragon Edinburgh Cup have had two things in common.  They are the names of some of the finest sailors in the world and they have all been men.  Julia Bailey was already recognised as a very fine sailor, but today she made history by becoming the first woman to earn the right to add her name to that illustrious list.  For Julia and her crew of Pedro Andrade, Keith Tippell and Will Heritage aboard GBR720 Aimee the victory must be made even sweeter knowing that they didn’t just win the regatta, the positively stormed it with a race to spare.
Whilst Aimee’s overall victory was secured early, the battle for the remaining podium places was only decided in the closing stages of the final race. Ultimately second place was secured by Mike Budd, sailing GBR793 Harry with Mark Greaves and Sam Gardner, who added a first and second to their scorecard to trail Aimee by two points. Mike and his team also claim the Corinthian Cup for the first all amateur crew.  Third place went down to a tie breaker with Martin Payne, Gillian Hamilton and Donal Small sailing GBR789 Bear, and Tom Vernon, Adam Bowers and Oliver Spensley-Corfield, both finished the regatta on thirteen points with Bear taking third place on count-back.
The regatta, hosted by the Largs Sailing Club in association with the Scottish Sailing Institute, was agreed by all to have been one of the most gruelling Edinburgh Cups in many years.  It opened with a near gale, lost a day through lack of wind, had a race abandoned because of the sudden appearance of a nuclear submarine and featured five of the most demanding races you could ever hope to experience.  For the 20 strong fleet from across the UK and as far afield as Japan it’s been a marathon and every race saw surprises and upsets as the crews took on the unique challenges of this stunning venue. 
After racing the crews came together for a gala prize giving dinner to honour their winners and celebrate the return of the Dragon Edinburgh Cup to Scotland and the Clyde after an absence of 12 years.  As well as the major trophies a number of special awards were also made including the Jordan Bell for the boat with the highest overall position that does not include a top 6 finish which went to Martin Makey’s GBR704 Ganador, the Classic Boat prize which went to Helen Horsfall’s GBR343 Whizz Too, the First All Girl Crew prize which was won by GBR509 Kismet’s Cathy Sedeworth and crew, and the Puffin Plate for the leading boat over 25 years old which went to Patrick Gifford’s Basilisk.  There was also a very special presentation to the best Scottish Country Dancer from Wednesday’s Scottish Night which was won hands down by Donald Milne of GBR790 Flotation!


Asked how she felt about her momentous win Julia replied, “Brilliant. It took a little time to sink in.  They’re a great team and I love to sail with them.  I’ve sailed with Pedro for the last ten years in all sorts of things and he knows my strengths and weaknesses and plays to them. We’re over the moon.”

Click on the RESULTS tab above for the full final results..

 

More information is available at the British Dragon Association Website: http://www.britishdragons.org/

 

 


Photographs courtesy of Marc Turner www.pfmpictures.co.uk and Fiona Brown www.fionabrown.com

 

Scottish Mortgage Investment Trust International Dragon Edinburgh Cup 2015

Largs Sailing Club

Results are final as of 12:55 on July 5, 2015

Overall

Sailed: 5, Discards: 1, To count: 4, Entries: 20, Scoring system: Appendix A
Rank Nat SailNo Boat C HelmName CrewName Club R1 R2 R3 R4 R5 Nett
1st 720 Aimee J Bailey P Andrade, K Tippel, W Hertage Royal Yacht Squadron 1.0 4.0 2.0 1.0 (21.0 DNC) 8.0
2nd 793 Harry C M Budd M Greaves, S Gardner SCYC (21.0 OCS) 3.0 4.0 2.0 1.0 10.0
3rd 789 Bear M Payne G Hamilton, D Small Salcombe YC 4.0 6.0 1.0 (7.0) 2.0 13.0
4th 795 Excite T Vernon A Bowers, O Spensley-Corfield 2.0 (21.0 OCS) 3.0 4.0 4.0 13.0
5th 761 Jerboa G Wilkinson-Cox M Hart, P Catmur RORC 3.0 2.0 (21.0 DSQ) 6.0 9.0 20.0
6th 633 Fei-Lin's Flirtation R James J Walsh, M Kosk Royal Forth YC (10.0) 8.0 10.0 3.0 3.0 24.0
7th 50 Yevis II B Aoyama K Harsberg, N Igel Enoshima YC 7.0 1.0 9.0 8.0 (21.0 RET) 25.0
8th 764 Naiad C M Hayles M Hayles, J Brooke-Houghton Aldeburgh YC (21.0 DNF) 7.0 8.0 5.0 6.0 26.0
9th 515 Basilisk C P Gifford M Spall, A James Aldeburgh YC 6.0 5.0 11.0 (12.0) 5.0 27.0
10th 704 Ganador C M Makey R Nel, G Butcher RCYC 5.0 (17.0) 7.0 10.0 7.0 29.0
11th 791 Christianna C O Morgan A Dobson, D Elliott Royal Thames YC (13.0) 13.0 6.0 11.0 10.0 40.0
12th 622 Merlin C R Riddell G Dewar, S Cash SCYC 12.0 9.0 12.0 9.0 (14.0) 42.0
13th 790 Floatation C R Davies C Hurn, D Milne Royal Thames YC 9.0 11.0 (16.0) 15.0 8.0 43.0
14th 489 Kestra C R Leask W Adams, N Jamieson, V Leask Royal Forth YC 11.0 14.0 5.0 (21.0 RET) 15.0 45.0
15th 760 Handsoff C M Holmes T Wilkes, T Wilkes RCYC Burnham 8.0 15.0 13.0 13.0 (21.0 DNC) 49.0
16th 343 Wizz Too C H Horsfall H Boyd, S Boyd Royal Forth YC 15.0 12.0 14.0 (19.0) 16.0 57.0
17th 699 Gitane C C Brereton C Mills, R Morris SCYC (21.0 DNF) 10.0 15.0 18.0 17.0 60.0
18th 653 Njord C J Adams D Coxon, P Hawkins SCYC 14.0 16.0 (19.0) 17.0 13.0 60.0
19th 508 Atalanta C T Saunders G Davies, C Holme SCYC Abersoch (21.0 OCS) 18.0 17.0 16.0 11.0 62.0
20th 509 Kismet C C Sedgeworth S Kerr, F Hutchison, M Kinear Royal Forth YC (21.0 DNF) 21.0 DNC 18.0 14.0 12.0 65.0



Sailwave Scoring Software 2.5.2
www.sailwave.com